Orilk E1 – turniej finałowy podsumował sezon

W dniu dzisiejszym zawodnicy pierwszej drużyny orlików rocznik 2007 KS Wasilków, udziałem w turnieju finałowym województwa podlaskiego, rozgrywanym na płycie bocznej Stadionu Miejskiego w Białymstoku, zakończyli sezon 2017/2018 w swojej kategorii wiekowej.

Zespół KS Wasilków wystąpił dziś w następującym składzie: Kuba Wyszomirski, Kamil Ostaszewski, Bartek Romanowicz (kpt.), Błażej Gogol, Paweł Bernacki, Szymon Podłaszczyk, Szymon Kawałko oraz Kamil Dec, Maciek Kuźmicki, Maciek Dąbrowski i Marcel Niedźwiedzki.

W finale 10 najlepszych drużyn na Podlasiu podzielonych zostało na dwie grupy, w systemie rozgrywek „każdy z każdym”.

Grupę A tworzyły: AP Wigry II Suwałki, Olimpia Zambrów, AP Junior Białystok, AP Jagiellonia II Białystok oraz Orzeł Siemiatycze, zaś w grupie B rywalizowały: AP Jagiellonia I Białystok, AP Wigry I Suwałki, AP Talent Białystok, KS Wasilków i AP Brylant Bielsk Podlaski.

Nasi zawodnicy w grupie zanotowali następujące wyniki:

KS Wasilków-AP Talent Białystok 0:2

KS Wasilków-AP Brylant Bielsk Podlaski 1:4

KS Wasilków-AP Wigry I Suwałki 0:5

KS Wasilków-AP Jagiellonia I Białystok 0:13

Tym samym orliki zajęły piąte miejsce w swojej grupie i przystąpiły do meczu o 9 miejsce w całym turnieju, gdzie za przeciwnika mieli drugą drużynę AP Jagiellonia Białystok. Wasilkowianie w tym meczu także musieli uznać wyższość rywali przegrywają 1:7.

Zwycięzcą całego turnieju i mistrzem województwa podlaskiego w kategorii orlik 2007 została AP Jagiellonia I Białystok pokonując w finale Olimpię Zambrów 5:4.

Patrząc tylko przez pryzmat samych wyników poszczególnych spotkań KS-u, można by było odnieść wrażenie, że nasz zespół zdecydowanie odstawał od reszty stawki będąc przysłowiowym „chłopcem do bicia”. Nic bardziej mylnego !!!!! W przynajmniej trzech pierwszych meczach turnieju, nasi zawodnicy grali z przeciwnikami jak równy z równym !!! Orliki KS-u pechowo obijały poprzeczki, pudłowały w sytuacjach sam na sam, zaś gole zdobywali rywale, nieraz po elementarnych błędach naszego bramkarza oraz obrońców. Jedynie w meczach z obiema drużynami AP Jagiellonia Białystok, naszym zawodnikom „odłączyło prąd” i ”nie starczyło pary” ,aby skutecznie podjąć rywalizację z renomowanym rywalem.

Dzisiejsze zawody to kolejny doskonały materiał do analizy dla duetu trenerskiego Krzysztof Popowski/Kamil Stanisławski. Na pewno gra „jedynki” orlików w przeciągu całego sezonu długimi momentami mogła się podobać. Widać, że drużyna została dobrze przygotowana pod względem kondycyjnym, a co cieszy najbardziej, orliki próbują grać w piłkę bez zbędnego „lagowania na aferę”. Nie ulega wątpliwości, że zespół wie jak chce grać oraz czego oczekują trenerzy. Co prawda na poszczególnych pozycjach następują jeszcze rotacje, trenerzy nadal próbują zmieniać pozycje kilku zawodnikom, ale widać już wyraźnie trzon zespołu, a od jesieni dodatkowa rywalizacja w drużynie powinna wpłynąć motywująco na poszczególnych graczy.

Wspomniana rywalizacja to efekt przejścia od sezonu 2018/2019 drużyny orlików do kategorii młodzik, gdzie zawodnicy grają już w 9-osobowych składach. Decyzją zarządu klubu oraz trenerów, KS Wasilków zgłosi do rozgrywek w tej kategorii wiekowej jedną drużynę, a więc orliki grające do tej pory jak druga drużyna podejmą rywalizację o miejsce w składzie z kolegami z „jedynki”. I wielu z nich nie stoi w tej rywalizacji na straconej pozycji !!!!!!!!

Druga drużyna orlików KS-u  na wiosnę bowiem prezentowała się bardzo korzystnie, wygrywając swoją grupę dość wyraźnie. Nasi piłkarze zdobyli 29 pkt, 9 razy zwyciężając, 2 razy remisując, 1 raz doznając porażki, a w pokonanym polu pozostawili zespoły Czarnych Czarna Białostocka, Jastrząb Knyszyn, Biebrza Goniądz. Kilku zawodników „dwójki” dzięki systematycznym treningom i turniejowej rywalizacji zrobiło zdecydowany progres i już dziś można zaryzykować stwierdzenie, że trenerzy Popowski/Stanisławski będą mieli nie lada ból głowy na kogo postawić w przyszłym sezonie ustalając skład meczowy. To co charakteryzowało grę KS-u II, to przede wszystkim determinacja, ogromna wola walki i zaangażowanie w każdym spotkaniu. Tam, gdzie nie starczało umiejętności piłkarskich, tam nasza drużyna potrafiła przechylić szalę zwycięstwa dzięki cechom wolicjonalnym, zostawiając „serce na boisku”. To element, którego fragmentami (ale tylko niewielkimi ?) brakowało w niektórych spotkaniach pierwszemu zespołowi orlików ! Dlatego też stworzenie jednej drużyny wydaje się na ten moment optymalnym rozwiązaniem-mieszanka umiejętności i charakteru może przynieść ciekawe efekty. Mając do dyspozycji 26-28 zawodników trenerzy będą mieli zdecydowanie większe pole manewru przygotowując chłopaków do ligowych zmagań w nowym sezonie.

Pierwszym krokiem przygotowań do nowych rozgrywek będzie obóz dochodzeniowy zaplanowanyna okresod 25.06 do 29.06. Podopieczni trenerów Popowskiego i Stanisławskiego udadzą się do Kolna, gdzie przez 5 dni czeka ich okres wytężonej pracy i …..zabawy. Trenerzy planują przede wszystkim szlifować już grę w schemacie 9-osobowym, uczyć swoich adeptów futbolu wszelkich niuansów związanych z rywalizacją w kategorii młodzik (min. prawidłowe wznawianie gry z autu, gry na spalone itp).W planach są również uwzględnione treningi teoretyczno-taktyczne polegające na…..wspólnym oglądaniu meczów Mistrzostw Świata ? oraz kilka sparingów z lokalnymi drużynami. W ramach relaksu chłopcy wezmą udział w zajęciach na miejskiej pływalni w Kolnie, jak również będą mogli zdobyć fajne nagrody ufundowane przez sponsora technicznego, stając w szranki w różnych zabawach i konkursach organizowanych przez opiekunów. Po zakończonym obozie zawodnicy i trenerzy udadzą się na zasłużone wakacje. Do zajęć ponownie wrócą na początku sierpnia.

Panowie trenerzy, zawodnicy-DZIĘKUJEMY ZA UDANY SEZON !!!! Wracajcie w pełni sił i zdrowia z obozu i wakacji, czekamy na więcej już jesienią !!!

Jacek Ostaszewski

Foto-relacja z turnieju finałowego